Röptető

A Boldog Terézia Katolikus Feminine Studies Szakkollégium hallgatóinak kutatásaiból​

Lengyel-magyar két jó barát? Lengyelország félév alatt.

 

2016/17-es őszi félévet Lengyelország gyönyörű kikötővárosában, Gdanskban töltöttem. Ezen élmény kapcsán vetődött fel a két nemzet közötti viszony vizsgálata, mely - hangsúlyozom - szorosan az egyéni tapasztalásaimhoz kapcsolódnak, eltekintve egyéb nemzetközi, illetve politikai kapcsolatoktól.

 

A lengyel-magyar barátság története avagy a gyökerek

A lengyel-magyar barátság nem egy légből kapott dolog. A két nép közötti szoros kapcsolat a középkorra nyúlik vissza, s már az Árpád-korban dinasztikus kapcsolatok fűzték össze a két országot. Anjou Nagy Lajos király uralkodása idejében pedig Lengyelországot is irányította- a két ország között ekkor ugyanis perszonálunió állt fenn. Majd Nagy Lajos király kisebbik lánya, Hedvig lesz Lengyelország védőszentje, mely szintén mutatja az országok közötti közelséget. Báthori István, erdélyi fejedelmet a lengyelek legnagyobb uralkodóik között tartják számon, aki tíz évig ült a lengyel trónon. Mi magyarok is büszkén emlékezünk Bem tábornokra, aki a 1848/49-es szabadságharcban segítette csapatainkat. A történelem más eseményeiben is számíthattunk egymásra, példaként említem a II. világháborút, amikor országunk lengyel menekülteket fogadott be. Emellett a Lengyelországból indult Szolidaritás Mozgalom is nagy hatással volt ránk is, e példa láttán bátorodott fel a magyar ellenzék, s vezetett az '56-os forradalom kitöréséhez.

A két nép barátsága történelme során alakult ki, s ebből a történelmi hagyományból születik meg a lengyel magyar barátság napja, mely 2006-ra nyúlik vissza. Ekkor két ország államfője - Lech Kaczynski és Sólyom László - ünnepélyes keretek között felavatta Győrben a lengyel-magyar barátság első köztéri emlékművét. Az emlékmű "két, gyökereivel egymásba kapaszkodó tölgyfát ábrázol"1. Ugyanekkor testvérvárosok és települések találkozóját is megrendezték. E találkozó után javasolták a barátság napjának megrendezését. Így március 23-át a lengyel-magyar barátság napjává nyilvánították és 2007 óta évente ünnepeljük ezt a napot a két országban, az államfők, a testvérvárosok és a baráti társaságok.

 

Saját tapasztalások

Erasmus hallgatóként fél évet töltöttem Gdanskban, Lengyelországban, s a következőkben ez idő alatt szerzett tapasztalásaimat osztom meg, melyet négy kategóriába osztottam.

Első általános reakció, mely sokszor történt bemutatkozáskor, mikor a nemzetiségemet is említettem a lengyel fiataloknak, hogy az ismert "Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki."("Lengyel-magyar két jó barát együtt harcol s issza borát") mondattal, nagy örömmel s mosolyogva fogadtak. Olyan is megesett, hogy valaki szintén fiatal számára meglepő volt, hogy ez a barátság létezik a két nemzet között a valóságban, s nem csupán valamiféle ősi, letűnt hagyományról van szó. Majd találkoztam olyan fiatallal is, aki magyart szeretett volna tanulni az egyetemen, Varsóban erre lehetőség is van egyetemi keretek között. Intézményi szinten - mely alatt értem az egyetemet, az Erasmus irodát vagy bármi hivatalos szervet - azonban nemzetiségből fakadó örömteli fogadtatásról nem beszélhetek. Ilyen esetekben azt tapasztaltam, hogy Erasmus-hallgatóként kezelnek, mint bármilyen más hallgatót, aki külföldön tanul.

 

Falatnyi Lengyelország

Az előadásom során bemutattam néhány ismertebb és feltűnően szép lengyel várost- Krakkót, Varsót, Poznant, Wroclawot stb-, illetve hagyományos ételt - pierogi, bigos, barscs, nalesniki, zurek -.Élménybeszámoló alapú előadásomat összefoglalva állítom, hogy a lengyel-magyar barátság létezik, viszont hozzá kell fűznöm, hogy igenis ápolnunk kell azt, s ha tehetjük, s érdeklődünk az ország iránt kulturálisan, turisztikai célként, akár személyesen is. Hiszen mint minden barátság, így ez is, ápolás során marad fenn s fejlődik.

 

 

Felhasznált irodalom

Múlt-Kor Történelmi Magazin online (http://mult-kor.hu/ma-van-a-magyar-lengyel-baratsag-napja-20150323utolsó látogatás: 2017.04.30.)

 

Jegyzetek

1 Múlt-Kor Történelmi Magazin online