Röptető

A Boldog Terézia Katolikus Feminine Studies Szakkollégium hallgatóinak kutatásaiból​

Tények és tévhitek a házi gyógyászatban

 

Sokféle házi gyógymódról hallottunk már, amelyek generációról generációra öröklődnek, ám ezek közt akadnak olyanok is, amelyek nem csupán teljesen hatástalanok, hanem ártalmasok és veszélyesek is. Természetesen az is igaz, hogy számos természetes eredetű módszer létezik, mely igenis hasznos az esetleges bajokra, ám ezekkel is érdemes óvatosan bánni, és felelősségteljesen alkalmazni. Súlyosabb probléma esetén pedig, semmi sem pótolja a szakszerű, orvosi ellátást, és a szükséges gyógyszerek alkalmazását.

Kutatásomat a legismertebb, legelterjedtebb praktikák felkeresésével kezdtem, s találtam is bőven mindenhonnan, mindenkitől információt ezzel a témával kapcsolatban. Manapság, az internet végtelen tárháza miatt, hogyha valamilyen problémánk van, vagy elakadunk valamiben, valamit nem tudunk, esetleg különböző bajok érnek, sokkal könnyebb beülni az elektronika elé, keresgélni egy kicsit, és szinte biztos, hogy találunk valamilyen információt. Sokszor nincs ez másként a betegségeinkkel, bajainkkal sem. Az interneten nézünk rá valamilyen praktikát, valamilyen tanácsot, a különböző fórumok pedig megnyugtatnak, hogy a problémával nem vagyunk egyedül, esetleg hitelt nyerünk valamilyen módszer hatásosságáról. Ez azonban sokszor félrevezető lehet, esetleges veszélyforrást is rejthet. Egyrészt mindannyian mások vagyunk, máshogy működik a szervezetünk, nem pontosan úgy, és nem pontosan annyi hat ránk, mint másokra. Emellett rengeteg a téves és haszontalan információ.

A másik eset, amikor családtagjainkhoz, barátainkhoz, ismerőseinkhez fordulunk, akik számtalan ötlettel és tanáccsal tudnak ellátni minket, hogyan és mivel segítsünk a nyavalyáinkon, mit tegyünk a betegség megszüntetése miatt. Természeten nem azt akarom állítani, hogy ezek az eljárások teljes mértékben elítélendők. Csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy mint minden más esetben is – de az egészségünket és a testünket illetőleg még inkább – nagyon körültekintően kell eljárnunk, s kétszer meggondolnunk, hogy mit teszünk.

Első példám: a liszt, melyet égési sebek kezelésére ajánlanak. Semmi esetre sem szabad égés okozta sebnél ezzel a módszerrel próbálkozni! Az olyan égési sérülésekkel járó háztartási balesetek, mint például a forró teavíz kiömlése, vagy a forró tűzhely megérintése, igen fájdalmas. Sokan ilyenkor lisztet szórnak a sebre. Ettől azonban az orvosok mindenkit óva intenek, ugyanis a liszt beletapad a sebbe, és az eltávolítása még több szövetréteget sért fel, még több fölösleges kínt okozva a sérültnek. A helyes megoldás: a sérült területet hűtsük folyó, hideg vízzel körülbelül 15-20 percig, majd kötözzük be. Nagyobb égési sérülések esetén a hűtés után feltétlenül orvoshoz kell fordulni, mivel megfelelő kezelés híján a nagy fájdalom mellett súlyos fertőzések is kialakulhatnak. Súlyos égési sérülések esetén pedig azonnal hívjuk a mentőt!

Beszélgetésekből kiderült, hogy sokan ismerik még a túró használatát napégésre. A túró ugyan hűti a napégette bőrt és enyhíti a fájdalmat, de ez a hatás igen rövid ideig tart. A benne lévő fehérje pedig irritálhatja a bőrt és gyulladást okozhat. Erre a megfelelő eljárás az, ha hidegborogatást helyezünk a napégette bőrfelületre. Ha a házi gyógymódokhoz ragaszkodunk, túró helyett döntsünk inkább az uborka mellett. A magas víztartalmú uborkaszeletek is enyhülést hozhatnak, hűtik a bőrt, de nem okoznak további sérülést, ellentétben a túróval. A patikákban pedig kaphatóak napozás utáni balzsamok, krémek, amelyek kiváló megoldást jelentenek a problémára. A legjobb persze előre elkerülni a bajt, megfelelő öltözet viselésével és napvédő krémek alkalmazásával, a dél körüli órákban pedig a napon való tartózkodás kerülésével.

A következő ismert, ám téves és veszélyes módszer az olaj, ecet, krémek vagy ragasztó alkalmazása a kullancs eltávolítására. Kirándulás közben, de akár a kertben, vagy a parkban is könnyen összeszedhetünk néhány kullancsot. Sokan ilyenkor olajokat, ecetet vagy különböző krémeket kennek a kullancsra, sokszor nyomkodják, esetleg megpróbálják gyufával leégetni. Mindez kerülendő, hiszen minden olyan módszer, ami a kullancsot öklendezésre készteti, növeli annak a kockázatát, hogy veszélyes kórokozók jutnak a sebbe. Ilyen esetben a jó megoldás, ha a kullancsot a lehető leghamarabb eltávolítjuk, speciális kullancseltávolító csipesz vagy kullancskiszedő kanál segítségével, az eszközhöz mellékelt leírásnak megfelelően. A kullancs eltávolításakor ügyelnünk kell arra, hogy ne nyomjuk össze a kullancs testét, mert úgy a benne lévő kórokozók a sebbe juthatnak. Ha azonban nem merjük saját magunk eltávolítani a kullancsot, vagy nem vagyunk biztosak magunkban, forduljunk mindenképpen orvoshoz minél hamarabb! Ha a csípés után kullancs által terjesztett betegség tüneteit észlelnénk, szintén orvoshoz kell fordulni.

Létező tévhitként továbbá idesorolható a tej használata mérgezés esetén. Ilyen esetben azonban a gyors orvosi ellátáson múlik az ember élete. Gombamérgezés, növényvédőszerek vagy háztartási vegyszerek okozta mérgezés sajnos nagyon gyakran előfordul, de egyéb mérgezések is gyakoriak. Sem a tej fogyasztása, sem egyéb házi gyógymód nem menti meg a mérgezett életét! A késlekedés a mérgezést elszenvedett személy életébe kerülhet! Ugyanakkor, maró hatású anyaggal történő mérgezéskor (elsősorban savas kémhatásúaknál) – mivel a hánytatás ezekben az esetekben éppen a maró hatás miatt tilos, ugyanis az egész nyelőcsövet végigmarná a savas vegyszer, sokat segíthet a gyomorban levő vegyszer hígítása egy-két pohárnyi langyos tej itatásával. Ugyanez a helyzet a lúgos kémhatású vegyszerekkel, amelyeket híg ecetsavval lehet kisebb mértékben semlegesíteni. Mérgezés esetén azonban mindenképpen azonnal mentőt kell hívni!

Gyakran előfordul az is, hogy a fülünket súlyos fájdalom gyötri. Ilyenkor egyesek olajat ajánlanak az enyhítésére. Fülfájás esetén azonban a fülbe cseppentett olaj irritálhatja a dobhártyát, és tovább súlyosbíthatja a panaszokat. Ilyen esetben a patikában kapható fülcsepp alkalmazása a megfelelő megoldás, amennyiben ez nem segít, vagy erős, esetleg régóta fennálló vagy visszatérő panaszokkal rendelkezünk, orvoshoz kell fordulni!

Sok ember szenved élete során a bosszantó pattanásoktól, és egyeseknek gyakori problémákat jelentenek az ajakherpeszek is. Az ezek által keletkezett kellemetlen hólyagokat, vagy a különböző pattanásokat sokan próbálják meg fogkrémmel leszárítani. Az ötlet alapvetően egyébként nem lenne rossz, mivel sok fogkrém cinket tartalmaz, ami gyulladásgátló és összehúzó hatású, azonban mégsem tanácsos ezt a módszert kipróbálni, mivel a fogkrémek egyéb összetevői irritálhatják a bőrt és vizet vonnak el tőle. Ilyen panaszok esetén a gyógyszertárban kapható cinktartalmú krémet érdemes megvásárolni, kis mennyiséget helyezni belőle egy teafaolajjal átitatott steril vattakorongra és finoman bekenni vele a herpeszt. Természetesen a hagyományos penciclovir vagy aciklovir hatóanyagú herpesz ellenes krémek is hatékony segítséget jelentenek a probléma megszűntetésében.

Számomra az egyik legmeglepőbb házi módszer a nyers hús használata volt, szemet ért ütésre, véraláfutásra használják. A nyers hús irdatlan mennyiségű kórokozót tartalmaz, melyek ezt a módszert követve könnyedén bejutnak a szembe, vagy a sérült területbe, és gyulladást okoznak. Komolyabb szemet ért ütés esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni! Ha csak enyhe a sérülés, és nem kíséri sem fejfájás, sem szédülés, sem vérzés, akkor jól jöhet a hideg vizes borogatás, vagy jegelés. A jeget soha ne helyezzük közvetlenül az érintett területre, tegyünk textilzsebkendőt az arcra, és arra helyezzük a jégzsákot. A véraláfutás felszívódását segítik az árnikát tartalmazó krémek. Közvetlenül a szembe ez se kerüljön!  
Sokan gondolják tévesen azt, hogy egy kis borozgatást követően jobban fognak aludni. Pedig az alkohol akadályozza a nyugodt alvást: aki a pohár fenekére nézett, éjszaka többször felébred, és nem jut el az alvás mély fázisába. Ha nyugodt alvásra vágyunk, jobb megoldás, ha lazító gyakorlatokat végzünk, relaxálunk. Erre számtalan könyv, zeneanyag, internetes videó áll a rendelkezésünkre. Emellett elalvás előtt kerülni kell a tévézést, és a számítógépezést, és lefekvés előtt ne végezzünk kimerítő sportokat!

Mindezek után tennék egy kis kitérőt, és másfelé is vinném a témám. Nem olyan régen valahogyan a köztudatba került a tiszafa, annak is a tea formája, melyet köhögés csillapítására ajánlottak. A tiszafából, illetve annak gyümölcséből készült teafőzet fogyasztása azonban nagyon veszélyes, mely esetenként végzetes kimenetelű is lehet. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) így ír a növényről: „A közönséges tiszafa vagy tiszafenyő, a magköpeny kivételével, mérgező növény, felhasználása semmilyen formában, teaként sem javasolt, veszélyes.” Az intézet arra hívja fel a figyelmet, hogy az ilyen tea fogyasztása után mérgezéses tünetek, izgatottság, hányás, hasmenés jelentkezhetnek. Az idegrendszeri tünetek izomrángásokban, görcsökben, nehézlégzésben nyilvánulnak meg. Keringési és légzési zavarok is kialakulhatnak, melyek eszméletvesztéshez, és végül szívelégtelenséghez, súlyosabb esetben halálhoz vezethetnek.
Ez az eset arra hívja fel a figyelmet, hogy nagyon körültekintően kell eljárni az interneten keringő információkkal, különböző gyógyhatásúnak vélt készítményekkel, azokat mindig fenntartásokkal kell kezelni, ugyanis ezek nagy veszéllyel járhatnak. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, nem találjuk megbízhatónak az adott adatokat és forrásokat, vagy csak nem vagyunk jártasak az adott témában, jobb, ha háziorvoshoz fordulunk, vagy patikákban érdeklődünk gyógyszerészeknél.

A tanulmányomat a homeopátia körével fejezném be, ami bizonyos szinten ehhez a témához kapcsolódik, és nagyon sok kérdést vet fel. Ez a módszer napjainkban nagyon felkapott és népszerű, de miért is lett a homeopátia ilyen elterjedt a mai világban? Az internet világában a laikusok számára is nagyon sok ismeret elérhető, amelyek nem mindig felelnek meg a beteg igényeinek, és szakmai szempontból is hagyhat kivetnivalót maga után, valamint megtévesztheti az érdeklődőt. Az interneten számtalan téves információ kering, rengeteg a félrevezetés, a szenzáció- és pénzhajhászó cikk, ezért legfontosabb a hiteles orvosi tájékozódás.

De mi is pontosan a homeopátia? A módszer egy német eredetű gyógymód, és egy empirikus szemléletű orvos-gyógyszerész felfedezése, módszere, melyet 1790 és 1843 között alkotott meg. Szerinte azt a szert kell egy betegségre megtalálnunk, amely a beteg tüneteihez hasonló tüneteket okozna túladagolva. Ha megvan a simile, ezt nagyon kicsiny, biztonságos adagban kapja a beteg. A Magyar Homeopata Orvosi Egyesület így írja le a módszert: „a növényi, állati és ásványi kiindulási anyagok speciális hígítási és dinamizálási folyamaton esnek át”, emellett „egyre kevesebb kiindulási anyagot és egyre több információt tartalmaznak. Valamint véleményük szerint: „az információt az anyag a dinamizálási (rázás) során – jelen ismereteink szerint – az oldószer vízmolekuláinak adja át”.

A homeopátiás szakemberek úgy vélik, minél jobban hígítanak egy anyagot ezzel a módszerrel, annál nagyobb hatással kezelhetik a tüneteket. Sok homeopátiás szert már annyira hígítottak vízzel, hogy emiatt már semmilyen hatóanyagot, vagy szinte alig tartalmaznak valamit.

A közelmúltban Paul Glasziou professzor végzett kísérletet a témával kapcsolatban, és azt állapította meg, hogy „a placebo hatáson kívül nincs érzékelhető, meggyőző hatása a homeopátiás készítményeknek”, illetve arra a következtetésre jutott, hogy „nincs megbízható, embereken végzett kutatás arra vonatkozóan, hogy a homeopátia hatékony kezelési módszernek tekinthető az egyes egészségügyi problémák tekintetében”. Egy újabb fogalomként előkerült a placebo hatás. Placebo mindaz, ami úgy tűnik, mint a valódi orvosi kezelés, de nem az. Lehet tabletta, injekció, vagy bármilyen más típusú álgyógyszer. Ami minden placebóban közös, az az, hogy nem tartalmaz aktív hatóanyagot, mely kihat az egészségre.

Én személy szerint óva intenék mindenkit a homeopátiás szerek túlzott használatától, és attól, hogy komoly betegségek esetén is ezekben a készítményekben bízzanak. Ugyanis a tényleges, személyre szabott, az egyén gyógyulásához szükséges hatóanyagokat tartalmazó gyógyszerkészítmények nélkül a gyógyulás igencsak kétséges, semmilyen homeopátiás szer nem pótolja a gyógyszeres kezelést.

Tanulmányom során tehát arra a következtetésre jutottam, hogy nagyon sok házi gyógymód létezik a különböző bajokra és nyűgökre, amelyek közül akad olyan, melyeknek az alkalmazása nem ajánlott és több közülük csak tovább ronthat a helyzeten vagy árthat az egészségünknek. Sok tévhit kering szájról szájra, vagy honlapról honlapra, így fontos, hogy mindig kellő odafigyeléssel viseltessünk a különböző praktikák iránt. Figyeljünk, hogy mindig megbízható forrásból tájékozódjunk, bízzunk az orvosokban, s kevésbé az ismeretlen internetes oldalakban.

 

Források:

Gofeminin.de
http://www.webbeteg.hu/cikkek/elsosegely/15947/tevhitek-es-tenyek-a-hazi-gyogymodokrol
http://www.origo.hu/itthon/20160201-tiszafa-tea.html
2016.04.05.

Magyar Orvos (2009/9.), Hitek és tévhitek a homepátiával kapcsolatban, Dr. Váradi Hortenzia
http://www.weborvos.hu/adat/files/2010/mo3739uj.pdf
http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/17240/placebo-hatas
2016.04.05.

Independent (2016) Siobhan Fenton
http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/homeopathy-therapeutic-dead-end-systematic-review-no-evidence-it-works-a6884356.html
http://faktor.hu/faktor-egy-uj-tanulmany-szerint-homeopatia-nem-jobb-mint-a-placebo
http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/19044/hatastalan-a-homeopatia
2016.04.05.