A Boldog Terézia Katolikus Feminine Studies Szakkollégium hallgatóinak kutatásaiból
Táplálkozáskultúra a késő középkorban és a kora újkorban
- Popovics Violetta
Történelem szakos hallgatóként kutatási kérdésként egy - a szakomhoz kapcsolódó - témát választottam: a táplálkozást, amelyet leszűkítettem a késő középkorra, illetve a kora újkorra. Módszerem a tartalomelemzés volt, különböző szakirodalmakból dolgoztam. Korabeli szakácskönyvek, valamint a táplálkozáskultúrával kapcsolatos könyvek voltak a forrásaim.
A klasszikus ének szakos hallgatók pálya iránti elkötelezettsége
- Papp Renáta
Bevezetés
Alf Gabrielsson és Björn Lindström, 2003-ban végzett kutatásaik során önéletrajzi emlékekre irányuló kikérdezéssel dolgoztak, hogy megismerjék a zene által kiváltott érzelmek skáláját. Nem a gyerekkort célozták meg, hanem az alanyoknak életük legjelentősebb zenei élményéről kellett beszámolniuk. E kutatás újszerűsége abban állt, hogy az átélt érzelmek mibenlétét akarta feltárni a zenére adott reakciók kategorizálásával. Ezek a kategóriák 900 fővel végzett interjúk tartalomelemzése alapján születtek. Összegezve az alábbiakról számoltak be:
Digitális írástudás az EU-ban
- Szabó Dóra
A kompetenciát olyan – ismereteket, készségeket, képességeket, személyiségjegyeket és attitűdöket tartalmazó – komplex rendszernek tekintjük, amely képessé, kompetenssé teszi birtoklóját arra, hogy különböző helyzetekben, összetett, életszerű feladatok megoldásában eredményesen, hatékonyan cselekedjék. A gyorsuló idő miatt 5 évente a létező szakmák 5%-a kicserélődik, az infokommunikációs technológiai ismeretek nélkül űzhető szakmák 2 évente 5%-kal csökkennek. A megtanult szakmai ismeretek 10 év alatt elévülnek. Az informatika rohamos fejlődése az egész társadalmat gyökeresen átalakítja, s ebben a változó világban csak az tud érvényesülni, aki érti a változásokat. A siker zálogának két fontos tényezőt tekinthetünk - a digitális írástudást, valamint az infokommunikációs technikák tudatos használatát.
Lelki fejlődés a zene útján
- Papp Renáta
Három leendő énekesnőt kérdeztem meg arról, hogy hogyan találták meg az éneklés felé vezető utat, honnan tudták, érezték, hogy zenéléssel kell foglalkozniuk. A következő kérdésem az volt, hogy ha nehézségekbe ütköznek, tudnak-e hittel haladni tovább ezen az úton, és mi az, ami erőt ad számukra. Illetve arról is választ adnak a megkérdezettek, hogy mi jelent számukra igazi örömöt, sikert a szakmájukban.
Fókuszban a röntgensugár – félelmeink és ismereteink
- Tarjányi Eszter
Bevezetés
DE Orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus
IV. évfolyam - 2015
Az átlagember nem mindig van tisztában azzal a ténnyel, hogy mivel a röntgensugár ionizáló elektromágneses sugárzás, ami kölcsönhatásba lép az emberi szervezettel, ott akár nem kívánt hatásokat is létrehozhat. Sokszor a betegek nem is ismerik és a beutaló orvosok gyakran alábecsülik a sugárzás hatásait. Kutatásom során az orvosi diagnosztikában széles körben alkalmazott röntgensugárral kapcsolatban táplált érzelmekről szerettem volna felmérést készíteni. Olyan korombeli fiatal nőkkel beszélgettem, kiknek a képalkotó modalitások fizikai hátteréről való ismereteik nem terjednek ki mindenre. Hangsúlyt kívántam fektetni a sugárzás káros hatásaival szembeni félelmekre, ezek esetleges túlzott felnagyítására, mérlegelésekre és korábbi kivizsgálások benyomásaira egyaránt.
Gyógy- és fűszernövények gyógyászati felhasználása
- Vadkerti Zsófia
DE Orvosdiagnosztikai laboratóriumi analitika,
II. évfolyam - 2015
A gyógynövényeket gyógyászat értékük különbözteti meg a többi növénytől. Gyógyászati értékük a bennük található emberi szervezetre való jótékony hatásukban, illetve a különböző mikroorganizmusok fejlődésének gátlására szolgáló hatásukban van, ami különböző vegyületeknek köszönhető. Ezeket hatóanyagoknak nevezzük, ugyanis igazoltan gyógyászati hatással bírnak.
Az alábbiakban 6-6 jól ismert gyógy-, valamint fűszernövény hatóanyagát, farmakológiai hatását és felhasználását ismertetem.